LFSW.PL

Uwielbiasz Gwiezdne Wojny tak samo jak my? Jasne, przecież inaczej by Cię tu nie było :)
miecze świetlne

Oryginalna trylogia Star Wars

Star Wars 2019 Zdjęcie: Sushiman - stock.adobe.com

Planując obejrzenie serii filmów, zazwyczaj zaczyna się standardowo od pierwszej części. Jednak w przypadku Star Wars wybór nie jest tak oczywisty. Bowiem w 1977 roku nagrano pierwszy film z tego uniwersum, a dopiero jakiś czas później nazwano go Część IV – Nowa nadzieja. Fani na całym świecie zastanawiają się, w jakiej kolejności oglądać ich ulubioną serię, tworząc za i przeciw różnych opcji. Zdania podzielone są dość równomiernie – nierzadko słyszy się, aby rozpocząć standardowo od pierwszej części, ale równie często proponowane jest rozpoczęcie od oryginalnej trylogii. Aby podjąć decyzję, dobrze jest wiedzieć, jakie filmy wchodzą w jej skład.

Oryginalna trylogia

To, co nazywane jest oryginalną trylogią Star Wars, to Część IV – Nowa nadzieja, Część V – Imperium kontratakuje i Część VI – Powrót Jedi. To w tych filmach dzieje się główna akcja, z którą najwięcej osób kojarzy Gwiezdne Wojny. Całość umiejscowiona jest w czasie po upadku Republiki, a co za tym idzie – powstaniu Imperium. Trylogia doczekała się edycji specjalnej, kiedy to George Lucas zafascynowany efektami, które oferowały komputery, postanowił wykorzystać to także w swoich filmach. W ten sposób, dzięki technice cyfrowej, nadał obrazom więcej realizmu, kreując stworzenia w bardziej szczegółowy sposób. W 2003 roku filmy pojawiły się na DVD, oczywiście w wersji poprawionej zarówno pod względem wizualnym, jak i dźwiękowym. Wszelkie zmiany miały sprawić, że oglądanie Gwiezdnych Wojen stanie się przyjemniejsze, a przedstawione tam sceny bardziej wiarygodne.

Nowa nadzieja

Film, który George Lucas stworzył jako pierwszy, został później nazwany Część IV – Nowa nadzieja. Opowiada on o Luke’u Skywalkerze i jego dążeniu do stania się Jedi. Akcja dzieje się dziewiętnaście lat po słynnej walce między Anakinem a Obi-Wanem, a w dalszej konsekwencji po upadku Republiki i powstaniu Imperium. Rebelianci, dowodzeni przez księżniczkę Leię, odnoszą pierwszy od dawna sukces, wykradając plany Gwiazdy śmierci. Jednak wszystko nieco się komplikuje, gdy księżniczka zostaje porwana przez Dartha Vadera. Nowa nadzieja jest mimo wszystko filmem, w którym to młody Luke Skywalker odgrywa ważną rolę, przechodząc wiele zmian i doświadczając takich sytuacji, które wymagają od niego szybkiego wejścia w dorosłość. Droga do uwolnienia Lei i pokrzyżowania planów Dartha Vadera jest dla niego pewnego rodzaju sprawdzianem odwagi i miary poświęcenia. Zwycięstwo Luke’a czyni z niego chwilowego bohatera, ale dopiero późniejsze szkolenie na rycerza Jedi pokaże, jak wiele jest on jeszcze w stanie znieść i ile wyrzeczeń ta droga będzie go kosztowała. Nowa nadzieja powoli prowadzi nas do części V – Imperium kontratakuje, która przez wielu uznawana jest za najlepszą.

Imperium kontratakuje

V część Gwiezdnych Wojen została wyreżyserowana przez Irvina Kershnera. Akcja rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach opisanych w Nowej nadziei. Lord Vader otrzymuje ważną misję: ma przeciągnąć Luke’a Skywalkera na Ciemną Stronę Mocy. Tymczasem młody chłopak kolejny raz wykazuje się heroizmem, jednak pewne zdarzenia sprawiają, że jego przyjaciel, Han Solo, musi ruszyć mu na ratunek. To pokazuje, że Star Wars to nie tylko film zawierający w sobie sceny walki czy inne akcje, ale także historia, która w sposób nienachalny uczy i pokazuje pewne ważne, szlachetne zachowania.

Podczas gdy Lord Vader wciela w życie swoje kolejne nikczemne plany, młody Skywalker rozpoczyna szkolenie pod okiem Yody. W tym miejscu reżyser kolejny raz daje widzom cenne lekcje, pokazując, jak bardzo nasz sukces zależy od tego, czy wierzymy w powodzenie misji. Podkreśla także, jak istotne jest to, by zmierzyć się z własnymi lękami.

Imperium kontratakuje to kolejna część, w której Luke dowiaduje się wiele nie tylko o swoich umiejętnościach i sile: film przedstawia także słynną scenę, w której chłopak poznaje prawdę o swoim ojcu. Ta część Gwiezdnych Wojen kończy się pewnymi wątpliwościami i rozterkami, z którymi Skywalker będzie musiał sobie poradzić.

Powrót Jedi

VI część Gwiezdnych Wojen dzieje się rok od wydarzeń z Imperium Kontratakuje i przedstawia Luke’a Skywalkera już jako dojrzałego rycerza Jedi. W tym filmie bohaterowie poznają tajemnice skrywane przez lata, ale także odkrywają swoje prawdziwe uczucia. Rozgrywa się ostateczna walka, podczas której wszystko wychodzi na jaw. Powrót Jedi kończy oryginalną trylogię Star Wars w sposób spektakularny, ale jednocześnie dając widzowi chwilę na zastanowienie i przemyślenie symboliki i idei ukrytych w całej serii.

Oryginalna trylogia Gwiezdnych Wojen to filmy, na których wychowało się niejedno pokolenie. Filmy, do których wraca się z pewną zadumą, za każdym razem zwracając uwagę na inne szczegóły. Uniwersum stworzone przez George’a Lucasa jest bogate zarówno w niesamowite efekty czy mnogość postaci, ale jest przede wszystkim połączeniem kilku historii, a co za tym idzie pewnego rodzaju zasad czy schematów, którymi ludzie pragną się kierować. Oryginalna trylogia Star Wars zapoczątkowała coś, co obecnie jest czymś znacznie więcej niż tylko serią filmów.