LFSW.PL

Uwielbiasz Gwiezdne Wojny tak samo jak my? Jasne, przecież inaczej by Cię tu nie było :)
miecze świetlne

Trylogia sequeli Star Wars

Trylogia sequeli, zwana także nową trylogią, opisuje wydarzenia mające miejsce około 30 lat później niż te opisane w Powrocie Jedi. Prawa do stworzenia filmów przejęła wytwórnia Disney, a za reżyserię VII i VIII części (Przebudzenie mocy oraz Ostatni Jedi) odpowiedzialni są odpowiednio J.J. Abrams i Rian Johnson.

Trylogia sequeli rozpoczyna tak naprawdę nową historię, ponieważ poprzednie części Gwiezdnych Wojen wydawały się skończoną całością. Powrót Jedi okazał się filmem, w którym wszystkie skrywane historie wyszły wreszcie na jaw: Luke Skywalker dowiedział się, że Leia jest jego siostrą, a Darth Vader nie zabił jego ojca, tylko sam nim jest. Nowa trylogia rozpoczyna się wiele lat po tych wydarzeniach i wprowadza także nowych bohaterów.

Przebudzenie mocy

Wiemy już, że Luke’owi Skywalkerowi udaje się zniszczyć drugą Gwiazdę Śmierci. Jednak po tym heroicznym wyczynie znika, czego następstwem jest przejęcie władzy przez Nowy Porządek, którego celem jest zniszczenie Republiki.

Leia zostaje przywódczynią Ruchu Oporu i jednocześnie próbuje odnaleźć brata, by prosić go o pomoc w walce. Kobieta przekazuje odpowiedzialność za znalezienie Luke’a pilotowi Dameronowi. Temu udaje się zdobyć mapę, która ma pomóc odnaleźć Jedi. Jednak ciąg wydarzeń sprawia, że jego plany się krzyżują.

W Przebudzeniu mocy widz obserwuje też historię Hana Solo i jego syna. Oprócz tego otrzymuje również kilka pobocznych akcji, pełnych rozterek i niepewności, a także walki z własnymi słabościami. Film kończy się odnalezieniem Luke’a Skywalkera, od czego gładko można przejść do kolejnej, VIII części Gwiezdnych Wojen.

Ostatni Jedi

Ruch Oporu, któremu przewodniczy Leia, zostaje zmuszony do odwrotu i ucieczki. Jednym z atakujących jest jej syn, Kylo Ren, który jednak nie potrafi zdobyć się na to, by pozbawić matkę życia.

W międzyczasie Luke Skywalker dowiaduje się, że Najwyższy Porządek atakuje Ruch Oporu i ma nad nim znaczną przewagę. Docierają do niego także wieści o śmierci Hana Solo. Jednakże wciąż nie potrafi zdecydować się na to, by pomóc siostrze.

Członkowie Ruchu Oporu próbują dezaktywować urządzenie śledzące. Obecna dowódczyni ma jednak inne plany, które ostatecznie zostają odkryte przez Nowy Porządek. VIII część Star Wars kończy się ucieczką Ruchu Oporu, która staje się możliwa dzięki pomocy Luke’a Skywalkera.


Wydarzenia przedstawione w VII i VIII części Gwiezdnych Wojen po raz kolejny dają widzowi takie momenty, w których ma on szansę zobaczyć znacznie więcej niż tylko elementy walki. Oprócz heroicznych zachowań i poruszających scen, Przebudzenie mocy i Ostatni Jedi to także historie nowych bohaterów i ich relacji z tymi, których znamy już z poprzednich części.