Trylogia prequeli Star Wars
Trylogia prequeli to tak naprawdę chronologicznie pierwsze filmy, od których rozpoczyna się cała historia Gwiezdnych Wojen. Zostały jednak stworzone później niż oryginalna trylogia, a wszystkie były wyreżyserowane przez George’a Lucasa. Pierwszy obraz trylogii powstał w 1999 roku i nosi tytuł Mroczne widmo. Kolejne pokazywały się na ekranach co 3 lata i były to odpowiednio Atak klonów i Zemsta Sithów. Ta trylogia ukazuje wydarzenia, które rozgrywały się przed tym, co znamy z oryginalnej trylogii. Oznacza to, że w filmach przedstawiono historię Anakina Skywalkera i jego powody przejścia na Ciemną Stronę Mocy, a także powstanie Imperium. Trylogia prequeli to powrót do dobrze już znanych z pozostałych części bohaterów, ale również początek przygody całkiem nowych postaci.
Mroczne Widmo
W pierwszej części Gwiezdnych Wojen zostaje przedstawiona historia młodego Anakina Skywalkera – chłopca, który jest niewolnikiem pewnego handlarza, ale w którym mistrz zakonu Jedi odkrywa wielką Moc. Kilka kolejnych wydarzeń sprawia, że Anakinowi zostaje zwrócona wolność i razem z Jedi udaje się on na inną planetę, by tam rozpocząć całkiem nowe życie.
Chłopiec bardzo szybko dostaje możliwość wykazania się swoją odwagą i sprytem. Podczas gdy ratuje on sytuację na polu bitwy, tuż obok toczy się inna walka. Kończy się ona śmiercią Qui-Gon Jinna, który ostatkiem sił prosi Obi-Wana, aby rozpoczął szkolenie Anakina na rycerza Jedi. W ten sposób rozpoczyna się przygoda potężnego Jedi, którego obserwujemy w późniejszych częściach i oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen.
Mroczne widmo to także początek historii młodej królowej Padmé, której losy złączą się z losami Anakina.
Atak klonów
Akcja drugiej części Star Wars dzieje się dziesięć lat po wydarzeniach opisanych w Mrocznym widmie. Anakin Skywalker jest już młodym mężczyzną, padawanem Obi-Wana. Gdy na Coruscant ma pojawić się Padmé Amidala, w Anakinie odżywają dawne uczucia.
Padmé szybko staje się ofiarą zamachu. Obi-Wan wyrusza, aby odkryć kto tak naprawdę stoi za całym zajściem, a tymczasem Anakin ma za zadanie chronić królową. Ich miłość staje się coraz silniejsza i tym samym trudniejsza, bo dla Jedi zakazana. Tymczasem Anakin doznaje wizji, w której coś złego dzieje się jego matce. Zbieg różnych wydarzeń sprawia, że w Skywalkerze budzi się gniew, który ma potężne konsekwencje.
W późniejszej części Ataku klonów rozpoczyna się bitwa tragiczna w skutkach, ale pokazująca, że Jedi mogą liczyć na siebie nawzajem i są w stanie chronić innych nawet za cenę swojego zdrowia czy życia. Nic więc dziwnego, że także w Polsce powstało kilka zakonów Jedi, których członkowie postawili sobie za cel życie według zasad, którymi kierowali się rycerze Jedi w uniwersum stworzonym przez George’a Lucasa.
Atak klonów kończy się kilkoma ważnymi wydarzeniami, które będą miały ogromne konsekwencje w przyszłości.
Zemsta Sithów
Wojny klonów, które rozpoczęły się w poprzedniej części, ciągną się już trzy lata. Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi wyruszają na pomoc kanclerzowi Palpatine'owi. Udaje im się wyjść z tego cało, a młody Skywalker zostaje mianowany przedstawicielem kanclerza Rady Jedi. Jednakże między pozostałymi członkami a Anakinem panuje dość napięta sytuacja.
Jednocześnie Skywalker dowiaduje się, że Padmé, z którą w drugiej części Gwiezdnych Wojen wziął sekretny ślub, jest w ciąży. Mężczyźnie śni się koszmar, w którym jego żona umiera podczas porodu. Decyzje Rady, które wzbudzają gniew Anakina oraz kilka innych wydarzeń sprawia, że zaczyna on myśleć o uzyskaniu tajemniczej mocy, dzięki której byłby w stanie uratować swoją ukochaną.
W dalszej części Zemsty Sithów splata się ze sobą kilka historii, które kończą się tym, że Anakin Skywalker przechodzi na Ciemną Stronę Mocy i zostaje Darthem Vaderem, a następnie napada na Świątynię Jedi i morduje wszystkie znajdujące się tam istoty. Gdy jakiś czas później zauważa Padmé z Obi-Wanem Kenobim, jest przekonany, że żona dopuściła się zdrady i w szale atakuje ją.
VI część Gwiezdnych Wojen kończy się śmiercią Padmé, ale także narodzinami bliźniaków: Luke’a i Lei. Każde z dzieci trafia do innej rodziny, a ich dalsze losy znamy już dobrze z oryginalnej trylogii Star Wars.
Trylogia prequeli przedstawia wydarzenia, które chronologicznie działy się jeszcze przed przejściem Anakina na Ciemną Stronę Mocy. Zdania fanów dotyczące tego, w jakiej kolejności powinno się oglądać Gwiezdne wojny są wciąż podzielone. Nie da się jednak zaprzeczyć, że poznawanie całej historii, zaczynając od Nowej nadziei, jest intrygujące i sprawia, że widz zastanawia się, jak doszło do tego, co właśnie widzi na obrazie. Bez względu na to, w jakiej kolejności ogląda się Star Wars, jedno jest pewne: uniwersum George’a Lucasa jest bogate w zwroty akcji i ciekawą, skłaniającą do zastanowienia historię.